Yazı Detayı
27 Mart 2017 - Pazartesi 14:10 Bu yazı 2609 kez okundu
 
NASIL BİR ZİRAAT MÜHENDİSİ?
Argun Şahin
 
 

Belki sayısız kez gündeme gelmiştir yapılan sohbetlerde, panellerde, toplantılarda ve birçok yerde; “İstediğimiz gibi bir ziraat mühendisini bulamıyoruz.” Peki, nasıl bir ziraat mühendisi istiyor sektör işverenleri? Bu soruya cevap aramak ve konuyu tartışmak amacıyla geçenlerde bir televizyon programına katıldım. Programa benimle birlikte sektöre uzun yıllar emek vermiş, şu anda sektörün önde gelen ve bilgisine sık sık başvurulan iki değerli dostum da katıldı. Programda ayrıca her biri farklı bölümlerden olmak üzere dört ziraat fakültesi öğrenci arkadaşım da bulunmaktaydı. Her birimiz, elimizden geldiği kadar yukarıda belirttiğim soruyu tartıştık.

Yaklaşık 2 saat süren program sonunda “Nasıl bir ziraat mühendisi?” sorusuna çeşitli açılardan cevaplar oluşturduk; yalnız belirtmek isterim ki bu cevaplar önem sırasına göre yazılmamıştır. Her bir unsur kendi önemine sahiptir.

Okul esnasında yapılan pratik çalışmalar: Sektördeki işverenlerin aradıkları özelliklerden bir tanesi çalışanların deneyimli olması veya sektörün ilgili alanında yeni mezunun bilgi sahibi olması. Böylesine bir deneyim sadece okul esnasında sektör şirketleriyle iletişime geçmek ve mümkün olan herhangi birinde gönüllü olarak (veya part-time) çalışmak ile olur. Böylelikle öğrenci arkadaşlar okul esnasında müthiş bir iş deneyimi kazanacaklardır.

Yabancı dil: Neredeyse olmazsa olmaz özelliklerden birisi. Bildiğiniz herhangi bir yabancı dil, sizi aynı seviyedeki kalabalıktan ayrı bir yere konumlandıracaktır ve işveren nezdinde ayrıcalıklı bir özelliğiniz olacaktır.

Ne istediğini bilmek: Sektörde faaliyet gösteren farklı iş alanlarını tanırsanız, bu iş alanlarının hangisinin size uygun olduğunu ve ne tür bir pozisyonda çalışmak istediğinizi çok daha iyi bilebilirsiniz. İş görüşmelerinde genellikle sorulan sorulardan birisi, “Ne tür bir pozisyonun size daha uygun olduğunu düşünüyorsunuz?”dur.

Farklılaşma: Her yıl ziraat fakültelerinden yaklaşık 5 bin kişi, iş hayatına katılmak için mezun olmaktadır. Eğer sizin bu kitledeki insanlardan ayırt edilecek bir özelliğiniz yoksa işveren nezdinde tercih edilmeniz neredeyse imkansız olacaktır. Eğer siz de herkes gibiyseniz neden sizi tercih etsinler?

Mesleği sevmek: “Üniversiteye girerken ziraat fakültesini kaçıncı sırada tercih ettiniz?” gibi bir soru sizin bu mesleğe nasıl yaklaştığınızın ufak bir göstergesi olacaktır. Hemen hemen her meslekte olduğu gibi mesleğinizi sevmiyorsanız başarılı olmanız imkansızdır.

Staj süresi: Ne yazık ki mevcut durumda fakültelerde staj süresi sadece 1 ay gibi kısıtlı bir süredir. Tarım gibi bir alanda öğrenim sırasında pratik çalışma yapmazsanız (eliniz toprağa değmezse) öğreniminiz tam olmayacaktır. Bunun üstesinden gelmek için yaz tatillerinde gönüllü olarak staj yapmanızı, çalışmanızı önermekteyiz.  

Kişisel gelişim: Öğrenim yaşantınız esnasında ve daha sonrasında da profesyonel anlamda kendinizi geliştirmeniz sizi ayrıcalıklı kılacaktır. Sunum becerisi, takım çalışması ve takım yönetimi, liderlik, yöneticilik, iletişim, topluluk önünde konuşma, soru sorma becerisi gibi birçok beceriyi kişisel özelliklerinize katmanız sizi iş yaşantısında çok üst yerlere taşıyacaktır. Bugün bu becerilerin olduğu ziraat mühendisi son derece zor bulunmaktadır.

Aktif dinleme: Belki de en önemli özelliklerden birisidir. Ne yazık ki yeni mezun olan (eskiler de aynı) meslektaşlarımız dinleme becerisinden bile habersizler. Halbuki söylenenleri, anlatılanları anlama ve gereğini yerine getirme çok önemlidir. Söylenenleri anlamadığımız durumda iş verimliliği büyük ölçüde azalmakta ve hatta kısmi zararlar bile olmaktadır.

Programa katılan bir diğer dostum sektörde yer alan/çalışan ziraat mühendislerini belli bir çalışmanın sonucunda bazı kategorilere ayırmış;

Pratiğe yönelik olanlar: Bu kategoride bulunanlar pratik bilgi sahibi olup çoğunlukla tarımcı bir aileden gelmektedirler. Üreticiler ile iyi iletişim kurar ve aynı dili konuşabilmektedirler.

Finansal odaklı olanlar: Piyasa fiyatlarını iyi bilen, girdi fiyatlarını takip eden, hesabını iyi yapan ve hatta pazar analizleri yapabilen çalışan grubudur.

Bilimsel çalışma odaklı olanlar: İçe kapalı bir görüntü veren bu arkadaşlar, duygusal yapıdadırlar. Herhangi bir kariyer hedefleri yoktur, kendilerini Ar-Ge çalışmalarına adamışlardır. 

Geç adapte olanlar: Tarım kökenli değillerdir. Bu nedenle saha çalışmasına gerek duyarlar. Ancak kendilerini geliştirdikten sonra daha iyi çalışanlar olarak verimli işler yaparlar.

 

  • Yukarıda saydığımız özelliklerin her birinden bir parça sahip olan, liderlik, finans, yönetim, teknik, satış, gibi becerilerin hepsini kendisinde barındıran veya öğrenmek için istekli olan ziraat mühendisleridir.

Programın sonunda sektörün aradığı ziraat mühendisi profilinin en son belirttiğim “Little little into the middle” yani her şeyden bir parça olan her şeyin ortasında olan ve üzerinde en çok talep gören olarak profil olarak mutabık kaldık.

Gerçekten sektörümüzde kendini birçok disiplinde yetiştirmiş, yabancı dil bilen, yereli bildiği kadar dünya ile entegre olmasını bilen meslektaşlara büyük gereksinim var. Öğrenci arkadaşlar kadar sektörde çalışan veya çalışmayan tüm meslektaşlarımın farkındalıklarını artırıp sektöre ve ülkemize yapacakları katkıyı daha da artırmaları gerekmektedir.

 
Etiketler: NASIL, BİR, ZİRAAT, MÜHENDİSİ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı