Yazı Detayı
21 Temmuz 2017 - Cuma 14:26 Bu yazı 1441 kez okundu
 
Kolay yanılgıların zemini: İş görüşmeleri
Argun Şahin
 
 

Geçenlerde katıldığım bir toplantıda yine aynı sorun üzerinde tartıştık; “Yetişmiş İnsan Gücü”. Bir taraftan tohum sektörünün (aslında tarımın diğer alanlarında da geçerli) ihtiyacı olan yetişmiş elemanın ıslah bilgisi eksikliği vurgulanırken diğer taraftan işe alınacak adaydaki “kişisel beceriler” vurgulandı. Bence ıslah gibi teknik sayılabilecek özellikler kısa/uzun eğitimlerle giderilebilir. Ama kişisel beceriler, her ne kadar eğitimle artırılabilir olsa da çalışanların kişilikleriyle çok yakından ilgilidir. İşte zorluk da tam bu noktada ortaya çıkmaktadır.

İşe alım esnasında yapılan alışılagelmiş iş görüşmelerinde genellikle adayın geçmiş deneyimleri sorgulanır. Bu deneyimlere dayanarak nasıl bir performans göstereceği konusunda fikir yürütülür. Fakat bu tür bir sorgulama onların düşünme şekline dair bir ipucu vermez.

Kendi ile ilgili farkındalık, düzenlilik, kendini motive edebilme, empati ve sosyal beceriler işe alan yöneticiler için son derece karmaşık bir süreçtir. Sübjektif izlenimler ve sezgisel değerlendirmeler neticesinde, kolaylıkla işe alınacak kişiyle ilgili pişmanlıklar yaşanacak ve daha önemlisi zaman, para ve enerji kaybına neden olacaktır.

Böylesine önemli sonuçlar doğurabilecek bir konuyu dikkate almak akıllı bir yaklaşım olacaktır. İşe alınacak adayların daha sonraki yıllarda daha üst pozisyonlara getirilebileceği ve bu konuda şirkete büyük bir avantaj sağlayacağı da unutulmamalıdır.

İşe alacağınız adayın sosyal ve kişisel becerilerini anlayabilmek amacıyla onlarla alışılagelmiş iş görüşmesi ortamından başka bir ortamda görüşme yapın. Bu, bir otel lobisi, sakin bir kafe veya sakin bir park bile olabilir. Böyle bir ortam adayın rahatlamasına ve kendisini daha rahat ifade etmesine olanak sağlayacaktır. Daha sonra ise adaya aşağıdaki soruları sorabilirsiniz.

Bu sorular her ne kadar işe alanlar için olsa da işe girecek olan Ziraat Mühendisi arkadaşlarıma da kendilerini tanımaları ve işe girmede avantaj sağlayacakları ipuçları vermektedir.

 

Başkaları ile ilgili olarak en çok canınızı sıkan konu(lar) nedir?

Bu soruyu direkt olarak sormadan önce kendinizle ilgili kısa bir anıyı (bir aile üyesi veya iş arkadaşınız ile yaşadığınız canınızı sıkan bir olay gibi) örnek olması amacıyla anlatabilirsiniz. Soruyu daha sonra sormanız daha uygun olacaktır. Soruyu sorarken aynı zamanda bu durumla nasıl baş ettiğini de sormalısınız.

Anlayışlı adaylar çözümlere odaklanacaktır. Nasıl üstesinden geldiğini, sorunu nasıl çözdüğünü vb. Ama bu arada size başkalarını nasıl algıladığı ve davranışlarının başkaları üzerinde nasıl etki yaptığı konusunda bilgiler verecektir.

 

Her şeyin yanlış gittiği bir gününü anlatır mısın?

Aynı şekilde kendinizden bir örnekle başlayabilirsiniz. Bunun amacı adaya senaryo vermek değil, onlara model oluşturup duymak istediğiniz konulara ait örnekler vermektir.

Onlardan kötü bir günü anlatmaları yerine bu aksiliklerin nasıl üstesinden geldiğini anlatmalarını isteyin. Problemin çözümüne mi odaklanıyorlar yoksa başkalarını mı suçluyorlar? Konuyla ilgili kanıtlar isteyin. İşe alacağınız kişinin belirsizlikler ve öngörülemeyen konulardaki esnekliğini ve becerilerini bu soru ile test edebilirsiniz.

 

Çok iyi geçindiğin bir iş arkadaşından bahseder misin? Ve neden iyi geçindiğini düşünüyorsun?

İnsanların geliştirdikleri ilişkiler ve bu ilişkiyi nasıl geliştirdikleri çok şeyler anlatır. Adayın açısından başkalarına nasıl değer verdiği, neleri önemsediği farkındalık seviyesi ve espri yeteneği gibi özellikleri öğrenebilirsiniz.

 

Bana herhangi bir konuda öğretebileceğin bir şey var mı?

Bu soru adayın ayaklarını biraz yerden kesebilir. Anlama eksikliğiniz varmış gibi daha fazla açıklama için sorular sorun. Siz detaylar için açıklama isterken bir yandan da adayın yüz ifadelerine, vücut diline, sesinin tonuna dikkat edin ve adayda bıkkınlık ve sabırsızlık olup olmadığını gözlemleyin. Veya neyi anlamadığınızı sorup sormadıklarını kontrol edin?

Aday fikirlerini basit ve net bir şekilde anlatabiliyor mu? Anlamadığınızı fark edince başka şekilde anlatmayı deniyor mu? Yöneticilik becerilerinden bir tanesi de başkalarına heyecanla stres yapmadan doğru iletişimde bulunmayı gerektirir. Bu tür insanlar başkalarına bir şey anlatmayı severler.

 

Gerçekten gurur duyduğunuz bir şeyi anlatır mısın ve neden gurur duydunuz?

Bu soruyu ucu açık bir şekilde bırakmak her zaman daha iyidir. Daha iyi bir başlangıç yapmalarını istiyorsanız kendinizden bir örnek verebilirsiniz. Anlatılacak konu iş yaşamından olursa daha iyi olur. Aday başarıları hakkında konuşurken sadece kendinden mi bahsediyor yoksa diğer arkadaşlarını konuya dahil ediyor, ön plana çıkarıyor ve takım çalışmasından bahsediyor mu?

 

Kendi şirketini kursaydın ne tür kişileri işe alırdın? Neden?

Bu soru, adayın iş arkadaşlarında ve birlikte çalıştığı ekipte ne gibi değerlere önem verdiğini ve ne tür insanlarla çalışabileceğini ortaya çıkarır. Başkalarıyla nasıl iletişime geçtiğini ve ortak hedeflere nasıl ulaşacağına dair ipuçları verir. Yalnız çalışmaktan mı yoksa ekip çalışmasına mı yatkın oldukları daha belirgin hale gelir.

Bu tür sorularla alışılagelmiş iş görüşmelerinin dışına çıkıp adayların kişilik özellikleriyle daha iyi izlenimler edinebilirsiniz. Şüphesiz teknik konulardaki bilgi seviyesi hakkında fikir edinmeniz gerekir. Ama sadece teknik konulardaki bilgi ve deneyimler tek başına çok işe yaramayacaktır. Bir çalışanın şirkette uzun süre verimli şekilde çalışabilmesi için kişilik özellikleri her zaman daha önemlidir.

 
Etiketler: Kolay, yanılgıların, zemini:, İş, görüşmeleri,
Yorumlar
Haber Yazılımı