Haber Detayı
05 Mayıs 2016 - Perşembe 08:07 Bu haber 3715 kez okundu
 
Üreticiye Bitki Koruma Ürünleri Uygulama Eğitimi
Eskişehir’in Alpu ilçesinde, Bitki Koruma Ürünleri Uygulama Eğitimi verilen 79 üreticiye katılım belgeleri dağıtıldı.
BİTKİSEL ÜRETİM Haberi
 Üreticiye Bitki Koruma Ürünleri Uygulama Eğitimi

Bitki koruma ürünlerinin önerilmesi, uygulanması ve kayıt işlemleri hakkında yönetmelik kapsamında reçete zorunluluğu bulunan 33 bitkisel ürünü üreten üreticilere,  Eskişehir İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü koordinatörlüğünde  Alpu İlçe Müdürlüğü,  Alpu Ziraat Odası Başkanlığı,  Alpu Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliği ile Bitki Koruma Ürünleri Uygulama eğitimi verildi.

Kurs sonunda yapılan sınavda başarılı olan üreticilere belgeleri, düzenlenen törenle verildi. Törene Eskişehir İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü  Mehmet Salih Sögüt,  Alpu Kaymakamı Selçuk Haskırış,  Alpu Belediye Başkanı  Rafet Demirtaş,  Alpu Ziraat Odası Başkanı Levent Özdemir,  Alpu Milli Eğitim Müdürü  Emin Demir,  Alpu Halk Eğitim Merkezi Müdürü Semih Esendemir,  Alpu Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Necmi Güven,  Eskişehir İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Bitki Koruma ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Cem Özcan, kurs öğreticisi, il ve ilçe müdürlüğü personeli ile 79 kursiyer üretici katıldı.

Kursta İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü konu uzmanları Şube Müdürü Ziraat Mühendisi Cem Özcan, Ziraat Yüksek Mühendisi  Bilal Demir,  Alpu İlçe Müdürlüğü konu uzmanları Ziraat Mühendisi Cemal Sönmezbaş ve Osman Erbilgiç tarafından kursiyer üreticilere birçok konuda bilgi verildi.

Eskişehir İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü  Mehmet Salih  Söğüt, belge töreninde yaptığı konuşmada, zirai ilaç kullanımının önemini bahsetti.  Söğüt, bitki koruma ürünlerinin doğru teşhis-doğru ilaç-doğru doz-doğru zamanda yapıldığında pestisit kalıntılarının olmayacağını belirtti.  Mehmet Salih  Söğüt, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın uyguladığı tarladan sofraya güvenli-güvenilir gıdanın ilk adımı olan üreticilerin bu kurs sonunda doğru ve bilinçli zirai ilaç kullanacaklarını belirtti.

Üreticilerin, kurs sonunda aldıkları eğitim belgesi ve diğer evraklarla  Alpu İlçe Müdürlüğü'ne müracaat ederek "Ticari Amaçlı Bitki Koruma Ürünü Uygulama Yetki Belgesini" alabilecekleri belirtildi

Kaynak: Editör:
Etiketler: , Üreticiye, Bitki, Koruma, Ürünleri, Uygulama, Eğitimi,
Yorumlar
Haber Yazılımı