Haber Detayı
05 Mayıs 2016 - Perşembe 07:34 Bu haber 2060 kez okundu
 
Uhk Toplantısı Bandırma’da Yapıldı
Ulusal Hububat Konseyi’nin(UHK) ‘2016 Yılında Hububat Üretimi ve Piyasa Beklentileri’ konulu sektör toplantısı Bandırma Ticaret Borsası ev sahipliğinde Bandırma’da gerçekleştirildi.
BİTKİSEL ÜRETİM Haberi
Uhk Toplantısı Bandırma’da Yapıldı

UHK Başkanı Mustafa Yılmazkart, UHK Yönetim Kurulu Üyeleri, UHK Meclis Başkanı Ali Sürücü, UHK Kurucu Başkanı Mustafa Çevik, Karacabey Ticaret Borsası Başkanı Murad Bertan, İl Tarım Müdürü Zekeriye Erdoğmuş, İlçe Tarım Müdürü Sefa Uyar, TMO Şube Müdürü İbrahim Ağmil, Ziraat Odaları Başkanları ve sektör temsilcilerinin katıldığı toplantıda, Karatay Üniversitesi Rektörü ve UHK Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Bayram Sade, Selçuk Üniversitesi Tarla Bitkileri Öğretim Görevlisi UHK Araştırma Grubu Üyesi Prof. Dr. Süleyman Soylu dünya ve Türkiye hububat durumu ve beklentileri hakkında bilgi verdiler.

Programın açılış konuşmasını yapan Bandırma Ticaret Borsası Başkanı Halit Sezgin, Ülkemizde hububatla ilgili kurum ve kuruluşları bir çatı altında toplayan ve sürekli gelişim ve çözüm odaklı stratejiler hedefleyen Ulusal Hububat Konseyi’ni Bandırma’da misafir etmekten onur duyduklarını belirterek, benzer toplantıları daha sık yapacaklarını ifade etti. Sezgin , “Dünyada tarım borsacılığı çok ürünün işlem gördüğü borsa tipinden bir ürün veya ürün grubunda uzmanlaşmış ihtisas borsacılığı şekline dönüşme eğilimindedir. Lisanslı depoculuk tarım ürünlerinde ticareti kolaylaştıran, pazar yapısını genişleten, ürün piyasalarının gelişimine ve bu piyasalarda fiyat istikrarına katkı sağlayan ve sanayicinin ihtiyaç duyduğu sürekli ve kaliteli hammaddeyi teminine yardımcı olan kurumsal bir alt yapıdır. Ülkemizdeki ticaret borsalarının da elektronik altyapıya geçişlerinin tamamlanması, yeni vadeli borsaların faaliyete başlaması, yeni tarımsal ürün sözleşmelerinin de piyasaya girmesi ile gelişmiş ekonomilerle rekabet edebilecek düzeyde bir borsacılık sistemine kısa sürede kavuşacağımız söylenebilir” dedi.

Tarım Ülkemiz İçin Yeni Bir Fırsat ve Gelir Alanıdır

Programda konuşan Ulusal Hububat Konseyi Başkanı Mustafa Yılmazkart, dünyada 77 trilyon dolar olan küresel hasılanın yüzde 5'ini tarımın oluşturduğunu ve dünya nüfusunun yüzde 40'ının geçimini tarımdan sağladığını belirterek, dünyada 5 milyar hektar tarıma elverişli arazinin ancak yüzde 28'inin kullanılabildiğini belirtti. Yılmazkart, “Bunun neticesinde dünyadaki 2 milyar insanın açlık ve yoklukla karşı karşıya. Türkiye ise ekilebilir topraklar açısından dünya altıncısı olup, 365 milyar dolar tarımsal ürün ithalatı yapan; 1,5 milyar insanın yaşadığı coğrafyanın tam ortasında bereketli topraklar üzerindedir.  Fakat biz, bu üretimden ve ticaretten istediğimiz payı alamıyoruz. Bu imkânlar, hem ekonomik olarak zenginleşmek, hem de bölge politikalarında daha etkin olabilmek için bizlere büyük fırsatlar vermektedir. Özellikle son yıllarda bu anlamda önemli aşama da kaydettik.  Şu an bazı aksaklıklara rağmen, 62 milyar dolarlık tarım hasılasıyla dünyada 7. Avrupa’da 1. Olan bir Türkiye var.  Bizdeki 5,5 milyon üretici, Avrupa standardında üretim yapabilse, tarımsal üretim hacmimiz 275 milyar dolara yükselmiş olur. Bu açıdan tarımı ülkemiz için yeni bir fırsat ve gelir alanı görmeliyiz. Toprağı berekete dönüştüren üreticiye bütün imkanlar ile sahip çıkılmalıdır. Araziler bir an önce toplulaştırılıp, çorak topraklar suya kavuşturulmalıdır. Türkiye'nin kendi kendine yetecek bir tarımsal üretime sahip olması en büyük gücü olacaktır” dedi.

Ulusal Hububat Konseyi Başkanı Mustafa Yılmazkart’ın konuşmasının ardından toplantıya katılan Prof. Dr. Bayram Sade ve Prof. Dr. Süleyman Soylu sunumlarını yaptılar. Hatıra fotoğrafının ardından toplantı son buldu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Uhk, Toplantısı, Bandırma’da, Yapıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı