Haber Detayı
10 Haziran 2020 - Çarşamba 16:22 Bu haber 814 kez okundu
 
Ücretsiz arazi kimlere verilecek? Ücretsiz arazi hangi illerde verilecek?
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla çiftçilere ücretsiz hazine arazisi tahsisindeki çalışmalarda sona gelindi. Tespiti yapılan 14 bin dekar hazine arazisinde, tarımsal üretime elverişli olanlar çiftçilere ücretsiz olarak tahsis edilecek. Peki Ücretsiz arazi kimlere verilecek? Ücretsiz arazi hangi illerde verilecek?
GÜNDEM Haberi
Ücretsiz arazi kimlere verilecek? Ücretsiz arazi hangi illerde verilecek?

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yaptığı açıklamada; “Amacımız ekilmeyen, atıl durumdaki boş arazileri üretime kazandırmak. Ülkemizde 23,1 milyon hektar işlenen tarım alanı varlığı bulunuyor. Bu üretim alanında 83 milyon vatandaşımızın gıda ihtiyacı karşılanıyor ve üstüne de 18 milyar dolara ulaşan ihracat gerçekleştiriyoruz. Türkiye 48 milyar dolarlık tarımsal hasıla ile Avrupa'nın lider ülke konumunda bulunuyor. Özellikle atıl olan mülk, hazine ve vakıf arazilerinin parsel bazında tespiti için mayıs ayında bir çalışma başlattık. Öncelikle bir envanter çıkaracağız. İlk aşamada Erzincan, Bingöl, Erzurum, Kars, Kayseri, Muş ve Sivas'ta hazine arazilerinin il müdürlüklerimize tahsisini sağladık. Bu çerçevede, 14 bin dekar hazine arazisinde, tarımsal üretime elverişli olanların tespiti yapıldı. Bu arazileri bedelsiz olarak çiftçilerimize tahsis edeceğiz. Çiftçilerimizin başvuruları 1 Haziran'a kadar alındı. Şimdi talepler değerlendirildikten sonra hak kazananlara çiftçilerimize tahsisleri yapılacak" diye konuştu.

ÜCRETSİZ ARAZİ HANGİ İLLERDE VERİLECEK?

Erzincan, Bingöl, Erzurum, Kars, Kayseri, Muş ve Sivas'ta hazine arazilerinin il müdürlüklerine tahsisini sağlanarak çiftçiye hazineden ücretsiz arazi verilecek.

Kaynak: Editör: Tarım Türk Dergisi
Etiketler: Ücretsiz, arazi, kimlere, verilecek?, Ücretsiz, arazi, hangi, illerde, verilecek?,
Yorumlar
Haber Yazılımı