Haber Detayı
15 Haziran 2016 - Çarşamba 10:46 Bu haber 1697 kez okundu
 
Tarım Ürünleri Fiyatları Bir Ayda Yüzde 5,7 Oranında Arttı
Tarımda üreticinin maliyetlerinin artması, mahsulün tarla satış fiyatını da vurdu. Üretici satış fiyatları bir ayda yüzde 5,7 oranında arttı. Mayıs ayına ait verilere göre en çok artıştan etkilenen ürün gurubu tarla fiyatı yüzde 6 artan toprak ürünlerinde gözlemlendi. Ancak ihracatın durmasının nedeniyle sebzelerde tarla satış fiyatları bir ayda yüzde 21 azaldı.
BİTKİSEL ÜRETİM Haberi
Tarım Ürünleri Fiyatları Bir Ayda Yüzde 5,7 Oranında Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu, Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi Mayıs dönemi raporunu açıkladı. Fiyatlarda girdi maliyetleri nedeniyle artışlar gözlemlendi.

Açıklanan rakamlara göre bir ayda tarla satış fiyatları yüzde 5,7 oranında yükseldi. Son on iki ayda yaşanan ortalama fiyat artışı yüzde 6,07 oranında oldu.

Alt kalemlerdeki aylık artışta birinci sırayı yüzde 6 ile toprak ürünleri aldı. 12 aylık dönemde en yüksek ortalama artış ise 9,79 ile balıkçılıkta.

Girdi maliyetlerindeki yükselişe rağmen, Türkiye’nin ihraç yaptığı ülkelerle arasının bozulması bazı fiyatlarda yüksek düşüşlere neden oldu. Özellikle sebzelerde tarla fiyatı bir ayda yüzde 21,09 azaldı

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tarım, Ürünleri, Fiyatları, Bir, Ayda, Yüzde, 5,7, Oranında, Arttı,
Yorumlar
Haber Yazılımı