Haber Detayı
11 Ekim 2016 - Salı 16:46 Bu haber 1723 kez okundu
 
Tarım Paketi'nin ayrıntıları belli oldu!
Başbakan Binali Yıldırım'ın haftaya açıklanacağını duyurduğu tarım paketinin ekonomiye 15 milyarlık katkı sağlaması beklenirken 941 havzada hangi ürünün ekileceği belirlendi.
BİTKİSEL ÜRETİM Haberi
Tarım Paketi'nin ayrıntıları belli oldu!

BUĞDAY EKİMİ ARTACAK
 
Pamuk ithalinin önüne geçmek amacıyla Ege Bölgesinde pamuk ekimi teşvik edilecek. Egede belirlenen havzalarda pamuk ekenler desteklenecek. Türkiye yıllık 4 milyon ton pamuğa ihtiyaç duyuyor. Bunun 2 milyon tonu ithal ediliyor. İzmir, Manisa, Aydın gibi daha önce pamuk ekilen arazilerde yeniden aynı ürüne dönülmesi için teşvik verilecek.
Buğday üretimine yurt genelinde hiçbir sınırlama getirilmeyecek. Her yıl Türkiye'nin 22 milyon ton buğdaya ihtiyaç duyuyor. Bunun için buğday ekmek isteyen herkes, istediği yerde buğday ekebilecek. Küçük Menderes Havzası'nda pamuk, zeytin, mısır ve yem bitkileri üretimine destek verilecek. Buğday üretiminde sınırlama olmadığı için bu ürün de teşviklerden yararlanacak. Bakanlık zeytine ve ovada ekilen pamuk, buğday, mısıra ve yem bitkilerine destek primi verecek. 
 
YENİ ÇİFTLİKLER KURULACAK
 
Tamamen yerli kaynakları harekete geçirmeyi amaçlayan milli bir tarım politikası oluşturmayı hedefleyen paket ile hayvancılıkta da benzer bir model uygulanacak. Yetiştiricilik, besicilik ile süt üretimi ve sanayi bölgeleri ilan edilecek. Bu planlamaya uygun yapılan üretim desteklenecek.
 
Hayvan varlığının artırılması için ilk etapta ithalat yapılacak. Daha sonra TİGEM'lerde damızlık çiftlikleri kurulacak. Hayvancılık yapacaklar bu merkezlerden istediği cins ve ırk hayvanı alabilecek. 20-25 il hayvan yetiştiriciliği bölgesi ilan edilecek. Ağırlıklı olarak Doğu Anadolu Bölgesindeki bu illerde yem bitkilerine de ciddi destekler sağlanacak. 
A Haber
Kaynak: Editör:
Etiketler: Tarım, Paketi'nin, ayrıntıları, belli, oldu!,
Yorumlar
Haber Yazılımı