Haber Detayı
24 Ocak 2018 - Çarşamba 11:05 Bu haber 1986 kez okundu
 
Tarım Arazilerinin Korunması Yönetmeliğinde Değişiklik
Tarım Arazilerinin Korunması, Kullanılması ve Planlanmasına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile toprak koruma kurulunun karar alma sayısı yeniden düzenlendi.
BİTKİSEL ÜRETİM Haberi
Tarım Arazilerinin Korunması Yönetmeliğinde Değişiklik

Tarım Arazilerinin Korunması, Kullanılması ve Planlanmasına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik bugünkü Resmi Gazete'de yer aldı.

 

Yönetmelik gereğince, toprak koruma kurulunun karar alma aşamasında geçerli olan rakam değiştirildi. Kurul, 3/5 çoğunlukla karar alabilecek.

 

Mevcut uygulamada kurul gündemindeki bir kararın geçerli olabilmesi için en az altı üyenin aynı yönde oy kullanması şartı aranıyordu. Kurul, kararları en az üçte iki çoğunlukla alıyordu.

 

Yapılan değişiklik ile alınacak kararlar için çoğunluk oranı beşte üç olarak düzenlendi.

 

Ancak kamuya ait enerji ve ulaşım yatırım projelerinde Kurul, kararları toplantıya katılan üyelerin çoğunluğu ile de alabilecek.

 

YÖNETMELİK

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından:

 

TARIM ARAZİLERİNİN KORUNMASI, KULLANILMASI VE PLANLANMASINA DAİR YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA

 

DAİR YÖNETMELİK

 

MADDE 1 – 9/12/2017 tarihli ve 30265 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan, Tarım Arazilerinin Korunması, Kullanılması ve Planlanmasına Dair Yönetmeliğin 6 ncı maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

 

“c) Kurulun üye tam sayısı ile toplanması esastır, ancak zorunluluk halinde en az altı üye ile toplanabilir. Kurul, kararları en az beşte üç çoğunlukla ve en az altı üyenin aynı yönde oy kullanması şartı ile alır. Ancak kamuya ait enerji ve ulaşım yatırım projelerinde Kurul, kararları toplantıya katılan üyelerin çoğunluğu ile de alabilir.”

 

MADDE 2 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

 

MADDE 3 – Bu Yönetmelik hükümlerini Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı yürütür.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tarım, Arazilerinin, Korunması, Yönetmeliğinde, Değişiklik,
Yorumlar
Haber Yazılımı