Haber Detayı
16 Ağustos 2018 - Perşembe 10:35 Bu haber 1802 kez okundu
 
TARIM BAKANLIĞINDA YEM ZİRVESİ
Türkiye Yem Sanayicileri Birliği Başkanı Ülkü Karakuş ve yönetim kurulu üyeleri Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'yle bir araya geldi
HAYVANCILIK Haberi
TARIM BAKANLIĞINDA YEM ZİRVESİ

 Tarım ve Orman Bakanlığı'nda yapılan görüşmede Karakuş, son günlerde yaşanan döviz kurundaki hareketlenmenin sektöre etkisinin yanı sıra sektörün genel durumuna ilişkin Bakan Pakdemirli'ye bilgi verdi. Yem sektöründe alım satımının durduğuna ilişkin söylentilerin gerçeği yansıtmadığını belirten Karakuş, “Yem sanayiinde hiçbir endişeye mahal vermeyecek şekilde ticaret devam ediyor. Yalnızca dolar kurunun artmasından dolayı sektörün üzerine gelen yüzde 25-30 civarına ulaştı. Ancak, fiyat artışları yüzde 10-15 civarında tutuldu” dedi. Pakdemirli'ye üreticiyi hiçbir şekilde mağdur etmeyeceklerini anlatan Karakuş, “Sektör bu tür sıkıntıları 1994, 1997 ve 2001 yıllarında da yaşadı ancak elbirliğiyle üstesinden gelindi. Bu kez de gelinecektir. Sanayici olarak üreticiyi mağdur etmeyeceğiz. İsteyen herkes, istediği miktarda yem alabilecek” dedi.

YÜK HAFİFLETİLMELİ

Karakuş, ortaya çıkan arpa ve yemlik buğday kullanımındaki artıştan dolayı Toprak Mahsulleri Ofisi'nin bu yıl daha erken karar alarak yurt dışından hammadde temini konusunda hazırlıklı olunmasını talep etti. Kaliteli kaba yem üretiminin arttırılması, mera ıslah faaliyetlerinde sürdürülebirliğin sağlanması gibi konularda da destek isteyen Karakuş, mısır yan ürünleri gibi bazı hammadelerdeki yüzde 18'lik KDV oranının düşürülerek, sektörün üzerindeki yükün hafifletilmesini istedi. Ayrıca Pakdemirli, üzerilerine düşenleri yapacaklarını ifade etti.

Kaynak: (AA) - Anadolu Ajansı Editör:
Etiketler: TARIM, BAKANLIĞINDA, YEM, ZİRVESİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı