Haber Detayı
15 Temmuz 2016 - Cuma 10:32 Bu haber 1801 kez okundu
 
SİVAS’TA ÇİFTÇİLERE DAMIZLIK İNEK DAĞITILDI
Sivas’ta hayvancılığı geliştirmek ve köyden, kente göçü azaltmak amacıyla damızlık inek dağıtıldı.
HAYVANCILIK Haberi
SİVAS’TA ÇİFTÇİLERE DAMIZLIK İNEK DAĞITILDI


Karalar, Güney, Çongar ve Çevre Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi tarafından merkeze bağlı Hanlı Köyü’nde gerçekleştirilen damızlık inek dağıtım törenine Sivas Valisi Davut Gül, Vali Yardımcısı Mehmet Şerif Olçaş, İlJandarma Komutanı Bektaş Arslan, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyit Yıldız ile çiftçilere katıldı.
Törende konuşan Vali Gül, "Devletin faizsiz olarak damızlık sığırları vatandaşa vermesi, bu imkanı tanıması önemli bir katkıdır. Allah devlete zeval vermesin. Bunun kıymetini bilmek gerekiyor. Sivas eğer gelişecekse, göç duracaksa mutlaka bizim çiftçileri desteklememiz gerekecek. Köylüyü köyde tutmamız gerekecek. Bu nasıl olacak? Faizsiz krediyle olacak, hayvancılığı desteklemekle olacak, çiftçileri desteklemekle olacak. Ama çiftçilerde kooperatif mantığıyla çalışacak, birlik mantığıyla çalışacak. Daha çok üretecek, daha profesyonel çalışacak. Tarım İl Müdürlüğü personeli ilde, ilçede oturmayacak arazide olacak, ahırlarda olacak. Dolayısıyla ele ele vereceğiz çiftçinin gelirini daha da artıracağız bir adım daha ileriye götüreceğiz. Şehirde olan her şey köyde de olacak. Köydeki vatandaşımızı biz köyde tutacağız, köydeki vatandaşımı köyde para kazanacak. Dolayısıyla göç olmamış olacak." diye konuştu.
İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyit Yıldız ise Sivas için tarım ve hayvancılığın vazgeçilmez bir öneme sahip olduğunu belirterek,"Bakanlığımızca uygulanan proje desteklemeleriyle ilimizde yem bitkisi ve hayvancılık potansiyeli artmıştır. Özellikle hayvancılık ve hayvancılığa yönelik yem bitkisi üretimiyle çayır meralarının üretimi ayrılmaz bir bütündür. Bu kapsamında 2015 TÜİK verilerine göre ilimizde 469 bin küçükbaş ve 260 bin büyükbaş hayvan bulunmaktadır. Bu projenin bölge çiftçilerin gelir seviyelerinin yükseltilmesi, istihdamın artırılması tarımsal ürünlerin mahallinde değerlendirilmesi sağlanarak pazarlanması ve köyden kente göçün önlenmesi gibi önemli etkileri olacaktır." dedi.
Konuşmaların ardından Vali Gül ve beraberindekiler çiftçilere damızlık ineklerin dağıtımını gerçekleştirdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: SİVAS’TA, ÇİFTÇİLERE, DAMIZLIK, İNEK, DAĞITILDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı