Haber Detayı
27 Haziran 2016 - Pazartesi 10:10 Bu haber 2472 kez okundu
 
Samsun Çarşamba'da Çeltik Ekili Alanlarda İnceleme
Samsun'un Çarşamba İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Osman Akman ve İlçe Ziraat Odası Başkanı Muammer Aydemir, çeltik ekili alanlarda incelemelerde bulundu.
BİTKİSEL ÜRETİM Haberi
Samsun Çarşamba'da Çeltik Ekili Alanlarda İnceleme

Samsun'un Çarşamba İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Akman, incelemelerinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Çarşamba Ovası'nda bu yıl 5 bin dönümlük alanda çeltik ekimi yapıldığını ve 4 bin ton ürün alınmasının beklendiğini söyledi.

İnceledikleri çeltik tarlasının 150 dönüm olduğunu ve üreticinin ilaçlama aşamasına geldiğini belirten Akman, "Ovamızda çeltik ekimi devam ediyor. Bunun nedeni, bu yıl hava şartlarının serin gitmesi ve yağışların çeltiğin ekimini engellemesi. Çeltik ekimiyle ilgili Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak gerekli desteklerin sağlanması ve üretimin artması noktasında çalışmalarımız devam ediyor." dedi.

Aydemir de Çarşamba Ovası'nın ekili tarımda eskiden çok etkin rolü bulunduğunu ancak bu rolün gün geçtikçe azaldığını aktardı.

Ovada her geçen gün fındık dikimin fazlalaşmasının diğer tarım ürünlerinin azalmasına neden olduğunu dile getiren Aydemir, "Çeltik de bu ürünlerden biri. Eskiden ovamızda çeltik ciddi bir ürün potansiyeline sahipken şimdi bu rakam azalıyor. Bu yıl ovada 5 bin dönümlük çeltik ekimi gerçekleştirilmiş. Bunun bazı nedenleri var. Çeltik üreticisinin para kazanamaması ve son yıllarda yükselen fındık fiyatları ovada üreticileri fındık dikimine yönlendirdi." diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Samsun, Çarşamba'da, Çeltik, Ekili, Alanlarda, İnceleme,
Yorumlar
Haber Yazılımı