Haber Detayı
11 Temmuz 2016 - Pazartesi 09:30 Bu haber 2239 kez okundu
 
Patates Siğili Hastalığı Olan Alanlara Dekar Başına 110 TL Destek
Patates siğili hastalığından etkilenen ve karantina uygulanan bulaşık alanlarda 3 yıl alternatif ürün eken veya oluşturulan güvenlik kuşağında nadas uygulayan çiftçiye, dekara 110 lira destek verilecek. Destek ödemesi aynı parsele 3 yılda bir defa ödenecek. Üç yılı kapsayacak ödeme 2016 yılında yapılacak.
- Haberi
Patates Siğili Hastalığı Olan Alanlara Dekar Başına 110 TL Destek

Patates Siğili Görülen Alanlarda ve Güvenlik Kuşağında Uygulanacak Desteğe İlişkin Bakanlar Kurulu Kararı Uygulama Tebliği şöyle;

2016 yılından itibaren patates siğili hastalığı ile bulaşık alanlarda 3 yıl, alternatif ürün olarak patates ve Solanaceae familyasına ait bitkiler ile toprak parçası taşıyacak yumrulu bitkiler, fide ve fidan gibi üretim materyalleri dışındaki bitkisel ürünleri yetiştiren veya nadas uygulayan çiftçiler ile oluşturulan güvenlik kuşağında 3 yıl patates, tohumluk, fide, fidan dışında diğer tüketim amaçlı alternatif ürünleri yetiştiren ya da nadasa bırakan çiftçiler Yönetmelikte belirtilen usul ve esaslara göre ÇKS'ye kayıtlı olmak şartı ile dekar başına destekleme ödemesi yapılacak.

Destekleme ödemesi aynı parsele 3 yılda bir defa ödenecek.

Üç yılı kapsayacak ödeme 2016 yılında yapılacak.

 

Çiftçiye Verilecek Destekleme Miktarı

Çiftçilere, dekara 110 TL destekleme ödemesi verilecek.

 

Desteklemenin Ödeme Planı

Destekleme ödeme planı, 2016 yılından itibaren ekim ve dikim ile nadas uygulaması dikkate alınarak, aynı alana üç yılda bir ödeme yapılması esas alınarak Bakanlık tarafından belirlenecek.

Ödemeler, il/ilçe müdürlüklerince ÇKS kayıtlarına göre oluşturulan onaylı ödeme icmallerine göre kontrollerin tamamlanması ve Bakanlık tarafından ilgili talimat ve kaynağın Bankaya gönderilmesinden sonra Banka aracılığıyla ilgili şubelerde daha önce çiftçiler adına açılan veya açılacak olan hesaplara yapılacak.

 

Çiftçiler Destekten Yararlanmak İçin Nereye Başvuracak?

Söz konusu desteklemeden yararlanmak isteyen çiftçiler ÇKS kaydını yaptırdıkları il/ilçe müdürlüklerine başvuracak. Başvurularda ÇKS kaydının güncellenmesi ve ÇKS kaydı yoksa kaydın yapılması esas olacak.

 

15 Ekim'e Kadar Başvurulabilecek

Başvurular ÇKS kayıt süreleri içerisinde 15/10/2016 tarihine kadar il/ilçe müdürlüklerine yapılabilecek. Başvurular yılı ve dönemi içerisinde yapılmak zorunda. Bu tarihten sonra yapılacak başvurular kabul edilmeyecek.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Patates, Siğili, Hastalığı, Olan, Alanlara, Dekar, Başına, 110, TL, Destek,
Yorumlar
Haber Yazılımı