Haber Detayı
15 Aralık 2016 - Perşembe 11:01 Bu haber 1456 kez okundu
 
O Ürünlerin İthalatı Yasaklandı
Karar Resmi Gazete'de yayınlandı
BİTKİSEL ÜRETİM Haberi
O Ürünlerin İthalatı Yasaklandı

Çay, şeker, fındık ve Antep fıstığı sınır ticaretiyle ithal edilemeyecek. Ekonomi Bakanlığı, sınır ticaretine ilişkin usul ve esasları bir tebliğ ile belirledi. Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğe göre, sınır ticareti kapsamındaki ithalata konu olacak ürünler, Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılacak değerlendirme ile belirlenecek. Yerli üreticilerin korunması amacıyla, çay, şeker, fındık ve Antep fıstığı sınır ticareti kapsamında ithal edilemeyecek.

Bu değerlendirmede, ilgili sınır illeri için nüfusları oranında CIF ithal kıymeti üzerinden belirlenen ithalat değer limitleriyle birlikte sınır ticareti kapsamında ithalatı uygun görülmeyen tarım ve sanayi ürünleriyle bazı hassas tarım ürünleri ithalatının serbest olduğu dönemleri gösteren listeler her yıl aralık ayının sonuna kadar valiliklere bildirilecek.

İthalatı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın iznine tabi olan veteriner ilaçları, veteriner biyolojik ürünleri ve bunların bileşimine giren veya üretiminde kullanılan etkin maddelerin de sınır ticareti yoluyla ithalatına izin verilmeyecek.

Kaynak: Editör:
Etiketler: O, Ürünlerin, İthalatı, Yasaklandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı