Haber Detayı
02 Ağustos 2016 - Salı 10:35 Bu haber 1692 kez okundu
 
Nevşehir’de Hayvan Yetiştiricilerine Destek
Nevşehir Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından, 53 tane damızlık koç, düzenlenen tören ile yetiştiricilere dağıtıldı.
HAYVANCILIK Haberi
Nevşehir’de Hayvan Yetiştiricilerine Destek

Nevşehir'de, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından, 53 koyun, keçi yetirticisine 1'er tane Akkaraman ırkı koç dağıtıldı.

Törende konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan Yılmaz, “İlimizin koyun varlığı 138.611 baştır. Bakanlığımız tarafından, küçükbaş hayvancılık işletmelerinde akrabalı yetiştirmeden kaynaklanan olumsuzlukların giderilerek, verimliliğin artırılması amacıyla Hayvancılığı Geliştirme Projesi uygulanmakta, proje kapsamında damızlık Koç dağıtımı yapılmaktadır. 2016 yılında, İlimize Hayvancılığı Geliştirme Projesinden 64.998 TL ödenek aktarılmış ve yüzde 25 yetiştirici yüzde 75 devlet katkılı olmak üzere il müdürlüğümüz tarafından Sivas Ulaş Tarım İşletmesinden yetiştiricilere dağıtılmak üzere, 53 adet Akkaraman ırkı koç seçilmiştir. Bakanlık Koyun Keçi Kayıt Sistemine Kayıtlı, en az 100 Baş koyunu olan, Koyun Keçi Birliğine üye, il ve ilçe müdürlükleri tarafından seçilen 53 yetiştiricimize damızlık koçlar verilecektir" dedi.

Törende üreticiler adına konuşan Hacıbektaş ilçesinden Dursun Keskin, yetiştirici yapılan bu hizmetin hayvanların ıslahında önemli katkıları olacağını söyledi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Nevşehir’de, Hayvan, Yetiştiricilerine, Destek,
Yorumlar
Haber Yazılımı