Haber Detayı
20 Aralık 2016 - Salı 10:21 Bu haber 1300 kez okundu
 
Manisa'da Organik Yaşama Merhaba
Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Metin Öztürk, 'Organik Tarımın Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi' kapsamında düzenlenen 'Organik Yaşama Merhaba' konulu panelde, organik ürünlerin tüketimin artırılmasına çocuklardan başlanacağını ifade etti
BİTKİSEL ÜRETİM Haberi
Manisa'da Organik Yaşama Merhaba

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye'de organik tarımın önemini artırmak, üretici ve tüketiciyi organik tarıma yönlendirmek amacıyla 2016 yılının başında toplam 50 ilde ve 13 Araştırma Enstitüsü'nde çalışmalara başladı. Organik Tarımın Yaygınlaştırılması ve Kontrol Projesi kapsamında Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından, 'Organik Yaşama Merhaba' paneli düzenlendi. Giritligil Otel'de düzenlenen panele Şehzadeler Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Önal, Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hasan Geriter, Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Mustafa Kaçire, tarımla ilgili sivil toplum kuruluşları ile organik tarım üretimi yapan firmaların temsilcileri katıldı. 

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Metin Öztürk, Manisa'da organik tarımın her geçen yıl geliştiğini söyleyerek "Türkiye'de 2015 yılı verilerine göre 69 bin 967 çiftçimiz 51 milyon 502 bin 680 kedarlık alanda 1 milyon 829 bin 291 tonluk organik ürün üretiyor. Manisa'da ise 3 bin 551 çiftçimiz 181 bin 540 dekarlık alan üzerinde 165 bin 5236 ton organik tarım ürünü üretiyor. Hedefimiz Manisa'da organik tarımla uğraşan üretici sayısını 4 binlere çıkarmak. Manisa'da üretilen organik ürünlerin büyük bir bölümünü AB ülkelerine ihraç ediyoruz. Böylece Manisa'ya önemli bir tarımsal girdi sağlanıyor" diye konuştu. Türkiye'de organik ürün ihracatının fazla olduğunu, ancak iç tüketimin az olduğunu dile getiren İl Müdürü Öztürk, "Bu proje ile Türkiye'de organik tarımda iç tüketimin artırılması hedefleniyor. Yurt dışına ihraç ettiğimiz kadar iç tüketimimizi artırmamız gerekir. Bilgilendirmeler ve bilinçlendirmeler sayesinde Türkiye'de organik tüketimin artacağına inanıyoruz. Organik ürünlerdeki yüksek fiyat endişesini de daha aşağılara çekecek bir bilinci oluşturabiliriz" dedi. 

ÇOCUKLARA ÇİZGİ FİLM İLE ANLATILACAK

Tüketimde çocukların ailelerini yönlendiren ve ailelerini önemli derecede etkileyen bir özelliğe sahip olduğunu vurgulayan Öztürk, "Ailelerimiz de çocuklarının isteğine göre alışverişlerini sürdürüyor. Bu nedenle bakanlığımız öncelikli hedef kitleyi çocuklar olarak belirlemiştir. Bunun için bakanlığımız tarafından bir çizgi film hazırlatılmıştır. 2017 Şubat ayı içerisinde bu çizgi filmin tanıtımı yapılacak ve çocuklarımızın gösterimine sunulacak. Ayrıca çocuklarımıza yönelik okullarda eğitimler düzenlenecek. Yetişkinlerimizi ise bu tür planladığımız panellerle bilgilendireceğiz" diye konuştu. 

Celal Bayar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Canan Ay moderatörlüğünde gerçekleştirilen panele konuşmacı olarak katılan Ekolojik Tarım Derneği Başkanı Zafer Göynügür 'Dünyada ve Türkiye'de Organik Ürünlerin Pazarlama Kanalları', Merkezefendi Devlet Hastanesi'nde görevli Uz. Dr. Servet Candan Özen 'Sağlık ve Beslenme', Ziraat Yüksek Mühendisi ve Organik Tarım Üreticisi 'Neden Organik Üretim Yapıyorum?', ORGÜDER Yönetim Kurulu Başkanı Şerif Ayhan Sümerli 'Organik Tarım Sürdürülebilir' konusunda katılanlara bilgiler verdi. 

Kaynak: (DHA) - Doğan Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Manisa'da, Organik, Yaşama, Merhaba,
Yorumlar
Haber Yazılımı