Haber Detayı
09 Ekim 2020 - Cuma 10:14 Bu haber 2314 kez okundu
 
Malatya kayısısı, Aydın inciri ve Antep baklavasından sonra “AB vatandaşlığı”na hak kazanan dördüncü yerli tarım ve gıda ürünü de Aydın kestanesi oldu.
Avrupa Birliği Komisyonu nezdinde coğrafi işaret tescili almaya hak kazanan Aydın kestanesi artık uluslararası pazarda markalaşmaya hazirlanıyor.
BİTKİSEL ÜRETİM Haberi
Malatya kayısısı, Aydın inciri ve Antep baklavasından sonra “AB vatandaşlığı”na hak kazanan dördüncü yerli tarım ve gıda ürünü de Aydın kestanesi oldu.

Henüz ülke genelinde hava sıcaklıkları hala üst seviyelerde olsa da artık Ekim ayının gelmesiyle birlikte kış mevsimine hazırlıklar tarım başta olmak üzere yaşamın tüm alanlarında başladı. Kimi tüketiciler için kış akşamların denildiğinde ise akla ilk gelen yiyecek kestane oluyor. Kestane denildiğinde ise akıllara en önce Aydın ili geliyor!

Artık pazarda AB künyesi ile dolaşacak

Yurtiçinde üretilen kestanenin yaklaşık yüzde 40’ında pay sahibi olan Aydın’da yetiştirilen kestane, kalitesi ve lezzetiyle hem Türkiye hem de dünya genelinde benzersiz bir tarımsal ürün ollarak ön plana çıkıyor. Aydın kestanesinin doğasında bulunan bu “marka” özelliğinin uluslararası düzeyde resmileşmesi için ise en önemli eşik artık aşıldı.

Ürünün Avrupa Birliği (AB) tescilli coğrafi işaret sahibi olması için Aydın Ticaret Borsası tarafından 2015 yılında yapılan başvuru süreci geçtiğimiz günlerde mutlu sona ulaştı. Böylece Malatya kayısısı, Aydın inciri ve Antep baklavasından sonra “AB vatandaşlığı”na hak kazanan dördüncü yerli tarım ve gıda ürünü de Aydın kestanesi oldu.

 

Hem taklide karşı korunacak hem fiyatı artacak

Başta İtalya ve Almanya olmak üzere Türkiye’den yapılan kestane ihracatında AB ülkeleri önemli yer tutuyor. Aydın kestanesinin bu pazarda AB imzalı coğrafi işaret ile yer alacak olması hem markalaşma hem de katma değer açısından büyük fayda sağlayacak. Aynı zamanda ürün taklit ve kötüye kullanıma karşı da koruma altına alınmış olacak. Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Çondur, “Aydın kestanesi artık tüm dünya tarafından bilinecek ve buna bağlı olarak fiyatı da artacaktır” diyor.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Malatya, kayısısı,, Aydın, inciri, ve, Antep, baklavasından, sonra, “AB, vatandaşlığı”na, hak, kazanan, dördüncü, yerli, tarım, ve, gıda, ürünü, de, Aydın, kestanesi, oldu.,
Yorumlar
Haber Yazılımı