Haber Detayı
26 Ağustos 2016 - Cuma 10:33 Bu haber 1260 kez okundu
 
Kuru İncirin İhracat Yolculuğu 29 Eylül'de Başlıyor
Türkiye’nin üretim ve ihracatında dünya lideri olduğu, geleneksel ihraç ürünlerinden kuru incirin, 2016/17 sezonunda ilk ihracat tarihini belirlemek için bir araya gelen Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Genel Kurulu, Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu’nun önerdiği 29 Eylül 2016 Perşembe tarihini ilk ihraç tarihi olarak oy birliğiyle belirledi.
BİTKİSEL ÜRETİM Haberi
Kuru İncirin İhracat Yolculuğu 29 Eylül'de Başlıyor


Türkiye'de kuru incir ihracatı yapan firmaların davet edilmesi ile toplanan Genel Kurul tarafından Kuru Meyve Sektör Kurulu tarafından önerilen tarihin onaylanması suretiyle alınan bu karar, Sektör Kurulu, Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Ekonomi Bakanlığı'nın onayı sonrasında uygulamaya geçecek.

Kuru İncir İhracatı 65 Bin Tona Ulaştı

Türkiye'nin 2015/16 sezonunda 74 bin 505 ton olan kuru incir rekoltesinin yaklaşık 65 bin ton'luk kısmını ihraç ettiklerini belirten 
Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Birol Celep, sezon sonuna kadar 2-3 bin ton ihraç edecek ürünün stoklarda bulunduğunu kaydetti.

2016/17 sezonu için kuru incir rekoltesinin 72 bin ton olarak öngörüldüğüne işaret eden 
Celep, "Bu yıl rekoltede cüzi bir düşüş meydana gelse de ürün kalitesinin geçtiğimiz yıla göre daha yüksek olduğu bir sezona giriyoruz. 2016/17 sezonunda 60 bin tonun üzerinde kuru incir ihracatı gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Geçen sezon yaşadığımız en önemli sıkıntı az sayıda da olsa bazı fırsatçıların hidrojen peroksit kullanmaları oldu. Bunun önüne geçmek için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Ege Üniversitesi ile koordineli çalışıyoruz. Kuru incir numunelerinin bir kısmının değil, tamamının ezilerek analize alınması ve bazı firmalarımızın mağduriyetlerinin önüne geçmek için, Tarım Bakanlığı'nın talebi üzerine, Ege Üniversitesi ihracata konu olacak ürünlerin analiz yöntemine ilişkin bir çalışma başlattı. Yeni sezonda ümit ediyoruz geçmişte yaşadığımız sorunların önüne geçebileceğiz.

29 
Eylül 2016 tarihinde başlamasını öngördüğümüz 2016/17 sezonu ilk yükleme tarihini, rekolte ve ürünün geliş durumu, son dönemde üretim bölgesinin bir kısmında görülen yağışların getirdiği ilave kurutma ihtiyacı ve kurban bayramı tatili gibi farklı değişkenleri etraflıca değerlendirerek belirledik. Yeni sezonun ülkemiz, ihracatçılarımız ve tüm üreticilerimiz açısından hayırlı olmasını temenni ediyorum" diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kuru, İncirin, İhracat, Yolculuğu, 29, Eylül'de, Başlıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı