Haber Detayı
04 Haziran 2018 - Pazartesi 10:36 Bu haber 1743 kez okundu
 
Giresun’da Çiğ Süt Toplama Altyapısının İyileştirilmesi Projesi Tamamlandı
Giresun’da üç yıldır uygulanmakta olan ‘Çiğ Süt Toplama Altyapısının İyileştirilmesi Projesi’ çalışmalarının tamamlanması nedeniyle Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dr. Muhammet Angın şu açıklamayı yapmıştır:
HAYVANCILIK Haberi
Giresun’da Çiğ Süt Toplama Altyapısının İyileştirilmesi Projesi Tamamlandı

Giresun’da Çiğ Süt Toplama Altyapısının İyileştirilmesi Projesi Tamamlandı

 

Giresun’da üç yıldır uygulanmakta olan ‘Çiğ Süt Toplama Altyapısının İyileştirilmesi Projesi’ çalışmalarının tamamlanması nedeniyle Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü  Dr. Muhammet Angın şu açıklamayı yapmıştır:

 

“İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzce yürütülmekte olan ve Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) tarafından finanse edilen ‘Giresun İlinde Çiğ Süt Toplama Altyapısının İyileştirilmesi Projesi’ faaliyet takvimine göre tedarik edilen tüm teknik cihaz ve ekipmanların proje paydaşları olan Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ve Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliğine teslimi yapılarak, başarıyla tamamlanmıştır. Projenin bütçesi 2 milyon 500 bin lira olup, temel amaç ilimizde çiğ sütün uygun koşullarda toplanarak kalitesinin artırılması ve marka değer oluşturularak üretimin teşvik edilmesidir.

 

Proje kapsamında İl Müdürlüğümüzce;

53 adet 200 L’lik süt soğutma tankı, 50 adet 300 L’lik süt soğutma tankı, 10 adet 50 L’lik süt soğutma tankı (güneş enerjili), 38 adet 50 L’lik süt soğutma tankı, 1 adet 1000 L’lik süt soğutma tankı, 1 adet 2000 L’lik süt soğutma tankı,  2 adet 2000 L’lik araç üstü izoleli nakil tankı, 2 adet santrifüj pompa, 1 adet jeneratör (60 kva), 75 adet 500 L’lik süt soğutma tankı (7 kva), 5 adet 850 L’lik süt soğutma tankı (12 kva),  5 adet 1000 L’lik süt soğutma tankı (15 kva), 2 adet 2000 L’lik araç üstü süt toplama tankı,  3 adet santrifüj pompa,  1 adet jeneratör (125 kva),  2 adet somatik hücre sayım cihazı, 5 adet refraktometre, 4 adet Ph metre ve 2 adet ultrasonik süt analiz cihazı tedarik edilmiştir. Malzemeler Dereli, Şebinkarahisar, Alucra ve diğer ilçelerdeki yetiştiricilerimizin çiğ sütünü toplamak üzere ilgili Birliklere teslim edilmiş olup, ayrıca veteriner hekimlerimizce süt sağım hijyeni konusunda çiftçi eğitimleri gerçekleştirilmiştir.

Sözleşme imzalanarak süt alımı yapılacak olan çiftçilerimizin belirlenmesi ve tankların aktif olarak kullanılmaya başlanmasıyla birlikte, yaklaşık 10 bin ton çiğ sütün hijyenik koşullarda toplanarak soğuk zincirde işleme tesislerine ulaştırılması hedeflenmektedir. Nitekim 2016 yılında ilk etap süt soğutma tanklarının dağıtılması ve kullanılmasıyla birlikte 2017 yılında üreticilerimize ödenen çiğ süt desteklemesinde %50’lik bir artışın olduğu gözlenmiştir. ” dedi.

Kaynak: Editör: Tarım Türk Dergisi
Etiketler: Giresun’da, Çiğ, Süt, Toplama, Altyapısının, İyileştirilmesi, Projesi, Tamamlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı