Haber Detayı
08 Ağustos 2016 - Pazartesi 09:35 Bu haber 1162 kez okundu
 
Fındık Üreticilerinin Borçları İçin "Erteleme" Talebi
UFK Yönetim Kurulu Üyesi Başaran: "Sezon başından itibaren düşük fiyatlar, hava şartları ve hastalık nedeniyle aşırı derecede ürün kaybı yaşandı. Çiftçiler, ekonomik açıdan sıkıntılı bir süreç geçirecek. Bu sebeple fındık üreticilerimizin bankalara ve Tarım ve Kredi Kooperatiflerine borçları ivedilikle ertelenmeli"
BİTKİSEL ÜRETİM Haberi
Fındık Üreticilerinin Borçları İçin

Ulusal Fındık Konseyi (UFK) Yönetim Kurulu Üyesi Levent Şahin Başaran, fındık üreticilerinin, fiyatta yaşanan sıkıntılar, hava şartları ve zirai hastalıklar nedeniyle ürün kaybı yaşadıklarını belirterek, "Çiftçiler, ekonomik açıdan sıkıntılı bir süreç geçirecek. Bu sebeple fındık üreticilerimizin bankalara ve Tarım ve Kredi Kooperatiflerine borçları ivedilikle ertelenmeli." dedi.

Başaran, yaptığı açıklamada, hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiğini, bu nedenle de fındığın erken olgunlaştığını söyledi. Fındığın olgunlaşma sürecinde de üreticilerin külleme hastalığıyla karşı karşıya kaldığını anlatan Başaran, fındık fiyatlarının da düşük seviyede bulunduğunu söyledi.

Tüm bu nedenlerle ciddi ürün kaybı yaşandığını belirten Başaran, üreticilerin ekonomik açıdan sıkıntılı bir süreç yaşayacaklarını, bundan dolayı bankalara ve Tarım ve Kredi Kooperatiflerine olan borçlarının acilen ertelenmesi gerektiğini dile getirdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Fındık, Üreticilerinin, Borçları, İçin, "Erteleme", Talebi,
Yorumlar
Haber Yazılımı