Haber Detayı
08 Kasım 2016 - Salı 13:17 Bu haber 2343 kez okundu
 
Ege Bölgesi “Aşılı, hastalıktan ari bölge” statüsüne kavuşacak
SPOT: Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Trakya’dan sonra Batı Karadeniz, Güney Marmara ve Ege Bölgesi’nin de şaptan ari hale gelmesine yönelik eylem planı hazırlandı.
HAYVANCILIK Haberi
Ege Bölgesi  “Aşılı, hastalıktan ari bölge” statüsüne kavuşacak

Bakanlığın Eylem planı ile ilgili İzmir Kaya Termal Otel’de düzenlediği toplantıya Bakanlık yetkilileri, ariliği hedeflenen bölgede bulunan illerin Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürleri ile Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürleri, Türk Veteriner Hekimleri Merkez Birliği, Türkiye Ziraat Odaları Birliği, Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği, Türkiye Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği, Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği, Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği, Türkiye Kasaplar Federasyonu, Türkiye Süt Et Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği ve Ambalajlı Süt Üreticileri Birliği temsilcileri katıldı.  

 

Tarım Türk dergisi olarak ülkemiz hayvancılık sektöründe önem arz ettiğini düşündüğümüz toplantıda biz de yerimizi aldık.

 

Geniş kapsamlı düzenlenen eylem planı toplantısına Bakanlık Müsteşar Yardımcısı Nihat Pakdil başkanlık etti.

 

 Nihat Pakdil,  program ile Türkiye’nin yarısını şap hastalığından ari hale getirileceğini vurgulayarak, aşılama için Türkiye'deki virüse yüzde 100 uyan yerli aşı kullanılacağını belirtti. Ayrıca Pakdil, aşılamanın yanında hayvan hareketinin kontrolü için de yeni kontrol noktaları oluşturulacağını söyledi. Pakdil, “Öncelikle kendi ülkemizde dolaşan virüse karşı özel olarak üretilmiş aşıyı kullanacağız. Dışarıdan aşı getirilmesinin önüne engel koymuyoruz Tek şartımız; aşıların spesifik olarak Türkiye'deki virüsle yüzde 100 örtüşmesi" diye konuştu.

 

Pakdil, “Yüzde 90 oranında aşılamayla hedefe ulaşabiliriz, ancak asıl hedefimiz yüzde 100 aşılama. Başka türlü sürüde enfeksiyona açık hiç bir hayvanın olmaması sağlanamaz. Aşılamadan sonra da hayvanları takip edeceğiz" dedi. Pakdil, çalışmaların sadece batı bölgelerinde yapılmayacağını, Doğu illerinde de benzer çalışmaların gerçekleştirileceğini ifade etti

 

Hayvan sevkiyatının kontrol altına alınmadan aşılamanın başarılı olamayacağını belirten Pakdil, "Ben aşıyı yaparım rahat rahat uyurum yaklaşımı doğru değil bu noktada da nüfusun tamamıyla iş birliği içerisinde olmalıyız. Hayvanların sevkini belirlediğimiz yerlerde kontrol noktaları oluşturulacak. Hastalık şüphesi olan hayvanlardan haberdar olmalıyız” dedi. Pakdil ayrıca bu konuda meslek örgütleriyle iletişimim önemini vurguladı.

 

Toplantıda; 2017 yılından itibaren Batı Karadeniz, Güney Marmara ve Ege bölgesinin Şap Hastalığından Korunmuş Bölge olarak ilan edileceği ve tanımlanan bölgeye Bakanlıkça açıklanan kurallar dışında sevk edilen hayvanların tazminatsız olarak doğrudan kesime sevk edileceği, tanımlanan bölgeye, bölge dışından yapılacak duyarlı hayvan sevklerinin, Bakanlıkça belirlenen “19 yol kontrol noktalarından uygun olanlardan birinde” kontrol edileceği belirtildi.

 

 Toplantının açılış konuşmasını yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık İzmir İl Müdürü Ahmet Güdal 5 milyar liraya ulaşan hayvansal üretim değerine sahip İzmir'de hastalıklarla mücadelenin önemine değindi.

 

 

Güdal, hayvan hastalıklarıyla ilgili yıllardan beri büyük mücadeleler verildiğini ve büyük maddi külfetlere katlanıldığını söyledi. Güldal yaptığı konuşmada “Ege Bölgesi illeri olarak Bakanlığımızın bu faaliyetine aynı önemde katkı sunmamız gerekmektedir. Biz İzmir’de Tüberküloz ve Brusella açısından hastalıktan ari 50 işletmeye sahibiz. Bu sistemin yaygınlaşması için teşviklerin ve desteklerin artırılması gerektiğini düşünüyorum. Bu destekler artarsa hem bölgenin ari statüsüne geçmesi kolaylaşacak hem de daha kaliteli ve daha güvenilir üretim gerçekleşecektir. 2010 yılından itibaren şap hastalığındaki aşılamaların ciddiyetinin artırılmasına bağlı olarak hastalık mihrak sayısının İzmir’de 50 civarından 9-10 lara düştü.” diyerek Şap Hastalığı aşılamalarının önemini vurguladı. Güdal konuşmasını “Şap hastalığı başta olmak üzere hastalıkların yayılmasında, hayvan hareketlerindeki kontrolü de sağlamalıyız. Özelikle Kurban Bayramı'ndan sonra şap hastalığında patlama oluyor. Biz 2 yıldır kolluk güçleriyle Kurban Bayramı öncesi ve sonrasında hayvan hareketlerinde iş birliği yaptık ve şap hastalığında azalma yaşandı. Ancak kolluk kuvvetlerinin görevini tam manasıyla yerine getirdiğini söylemem mümkün değil. Türkiye’nin doğusundan çıkan hayvanlar 10-12 vilayet geçiyor ve 15-20 gün sonra İzmir’de hastalık ortaya çıkabiliyor. Mutlaka aşılamaları yapmamız gerek ama maalesef kontrolsüz ve izlenemeyen hayvan hareketleriyle büyük sorunlar oluşuyor. Bu sorunları aşmak için de Bakanlığımızın talimatlarını bekliyoruz."  diyerek noktaladı.

 

Toplantının devamında sözü alan konunun uzmanları tarafından, hazırladıkları grafikler ve tablolar ile teknik sunumlar gerçekleştirildi.

 

Şap hastalığı hem ekonomik boyutu hem de hayvan sağlığını olumsuz etkilemesi açısından ülkemizde önemli bir problem olarak görülmektedir. Tarım Türk Dergisi olarak bu konuya önem veriyor ve yapılan çalışmalarını ilgiyle takip ediyoruz.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ege, Bölgesi, , “Aşılı,, hastalıktan, ari, bölge”, statüsüne, kavuşacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı