Haber Detayı
11 Ağustos 2021 - Çarşamba 10:59 Bu haber 5632 kez okundu
 
Domates Kahverengi Çürüklüğüne Dayanıklı Çeşitler elde edildi.
Antalya Merkezli Anamas Tohum Ar-Ge Merkezi olarak bu virüse karşı dayanıklılık çalışmalarına virüsün raporlandığı ilk günden itibaren başlamıştır. Firmanın elinde bulunan domates gen havuzunda yapılan taramalar sonucunda bu virüse tolerant hat ve bu hatlardan elde edilen tolerant çeşitler elde edilmiştir.
BİTKİSEL ÜRETİM Haberi
Domates Kahverengi Çürüklüğüne Dayanıklı Çeşitler elde edildi.

Domates kahverengi Meyve Virüsü (ToBRFV) ilk olarak 2014 yılında Ürdün ve İsrail de ortaya cıktı. Ülkemizde ise 2019 yılında seralarda görülmeye başlamıştır. Domates kahverengi Meyve Virüs (ToBRFV) enfekteli olan tohumlar, meyve ve yapraklar, bitki kalıntıları ve yabancı otlar inokulum kaynağıdır. Temas (kontamine eller, giysiler, doğrudan bitkiden bitkiye temas, serada kullanılan alet ekipmanlar) ve üretim materyalleri ile taşınır ve yayılır. 

Özellikle ülkemiz ve farklı ülkelerden alınan (İtalya, İspanya ve Orta doğu Ülkeleri) raporlar doğrultusunda test edilen domates bitkilerinde farklı tolerant seviyesinde dayanıklılık olduğu görülmüştür.

Anamas Tohum Ar-Ge Merkezi, farklı Tolerant seviyesinde ki yüksek performanslı domates çeşitlerini tescil aşamasına getirerek dünya ve ülkemizde ki domates üreticilerinin kullanımına sunacağını bildirdi.

Anamas Tohum;

Anamas tohum yerli sermaye ile kurulmuş, 25 yıldır Sektörde hibrit sebze ıslahı ve Tohum üretiminde faaliyet gösteren, Antalya Merkezli tohum firmasıdır. Hem yurt içi hem Yurt dışında tohumculuk faaliyetine devam etmekte olan bir şirkettir.  Yaptığı başarılı çalışmalar sonucunda 2017 yılında Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından AR-GE merkezi belgesi almaya hak kazanmıştır.

Anamas Tohum ‘’ Türkiye ‘nin Tohum Firması’’ vizyonu ile çıktığı bu yolda tohum sektörünün ihtiyaç duyduğu çeşitleri, ıslah etmeye devam edeceğini söylemektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör: Tarım Türk Dergisi
Etiketler: Domates, Kahverengi, Çürüklüğüne, Dayanıklı, Çeşitler, elde, edildi.,
Yorumlar
Haber Yazılımı