Haber Detayı
01 Şubat 2019 - Cuma 10:06 Bu haber 725 kez okundu
 
Çiğ Süt Toplayıcılarına Yeni Standart Geliyor
Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği; çiğ süt toplama, depolama ve muhafaza elemanı mesleği için, Ulusal Meslek Standardı taslağı hazırladı. Taslağa göre Çiğ Süt Toplayıcıları, İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) talimatlarına uyacak. Kendisi ve çevresindekileri riske atmayacak. Tehlike, risk ve yaşanan ramak kala olayları yazılı ve sözlü olarak ilgili birimlerle paylaşacak. Atıklar türüne göre tasnif edilip atık sahasına gönderilecek ve takibi yapılacak.
GÜNDEM Haberi
Çiğ Süt Toplayıcılarına Yeni Standart Geliyor

Hijyene Uyacak

İş süreçlerinde gıda hijyeni kuralları da uygulanacak Bu doğrultuda toplayıcılar gıda hijyeni, kişisel hijyen ve personel hijyen talimatlarına uyacak. Çiğ süt toplayıcıları mesai saatlerinde parfüm ve takı kullanmayacak, açık yara ile çalışmayacak. Sağlık sorunlarını sağlık görevlilerine iletecek. Çalıştığı kurum tarafından bildirilen tarihlerde yasal olarak uygulaması gereken portör, akciğer filmi, boğaz kültürü, odiyometrik ölçümleri gibi kontrollere katılacak.

Sütün Kokusuna Bakacak

Çiğ sütün duyusal kontrolleri de yapılacak. İçinde yabancı cisim olması, rengi, kokusu gibi özellikleri kontrol ederken; bu sonuçları kayıt altına alacak. Değerlendirme sonucuna göre sütün kabul edilip edilmeyeceğine referans değerlerine göre karar verecek.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çiğ, Süt, Toplayıcılarına, Yeni, Standart, Geliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı