Haber Detayı
24 Mart 2019 - Pazar 09:17 Bu haber 1248 kez okundu
 
Bursa kara inciri ve şeftalisi AB yolunda!
FAO'nun desteğiyle ulusal düzeyde coğrafi işaret tescili alan Bursa kara inciri ve şeftalisinin AB’de tescili için de girişimlere başlandı.
GÜNDEM Haberi
Bursa kara inciri ve şeftalisi AB yolunda!

BM Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) desteğiyle ulusal düzeyde coğrafi işaret tescili alan Bursa kara inciri ve şeftalisinin AB’de tescil edilmesi için girişimlere başlandı. AB’den tescil alındığında Bursa’nın incirleri ve şeftalisi, Avrupa’daki süpermarketlerin raflarına girecek.

 

Bir ürünü kökenine bağlayan ve kaliteyle eş anlamlı tutulan Coğrafi İşaretler, Bursa bölgesindeki çiftçileri kırsal kalkınmanın ekonomik ve sosyal açıdan fayda sağlayan bir yapının merkezine taşınmasına yardımcı oldu.

 

Bursa kara inciri ile Bursa şeftalisi coğrafi işaretle tescillendi

 

Son üç yıl içerisinde Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), coğrafi işaret tescili konusunda, bölgedeki üreticilere eğitimler, çalıştaylar ve inceleme gezileri düzenleyerek destek oldu. Bu sürecin en önemli katkısı Bursa kara inciri ile Bursa şeftalisinin, coğrafi işaretlemeyle ulusal düzeyde tescillenmesi oldu.

 

Coğrafi işaretleme sayesinde, her iki meyvenin kendine has özellikleri Bursa üzerinde tanımlandı. Bursa şeftalisinin kalitesi, kendine özgü yetiştirilme koşullarının yanı sıra yerel üretim ve hasat tekniklerinden kaynaklanıyor. Bursa kara incirinin ise kabuğu daha kalın olduğu için başka bölgelerde üretilen incirlerden daha uzun bir raf ömrü sağlıyor.

 

Kooperatifler kuruldu

 

Proje kapsamında coğrafi işaretlemesi yapılan her iki ürün için kurulan kooperatif ve dernekler, ürünlerin tescilinde önemli rol oynadı. Kooperatifler, ürünlerde kalite standartlarının korunmasını ve verimlilik artışını sağlarken, üreticilerin ürünlerinin niteliklerini tüketicilere daha iyi tanıtmalarına da yardımcı olacak.

 

FAO’nun ekonomistlerinden Emmanuel Hidier’e göre; bir derneğin parçası olarak üretici; kapasitesinin geliştirilmesi, pazarının genişletilmesi ve daha verimli olabilmesinde daha fazla fırsatlara ve güçlü sese sahip.

 

Kara incir üreticileri, “birlikte daha güçlü” olduklarını düşünüyor

 

Bölgede incir yetiştiren Veysel Koşan da, coğrafi işaretleme ile tescilin bir dönüm noktası olduğunu belirterek, dernek çatısı altında her iki ürünün Avrupa Birliği (AB) düzeyinde tescilini gerçekleştirmek için ortak hareket etmenin önemine vurgu yaptı. Koşan, “Coğrafi işaretlemenin gelişmesiyle, tek bir çatı altında atında toplanma fırsatımız oldu. Birlikte hareket ederek, fiyat istikrarı sağlıyoruz, ürünlerimizi koruyabiliyoruz ve sesimizi daha çok duyurabiliyoruz. Bursa’da başka coğrafi işaretle tescillenmiş ürün yok, bu sebeple bu tescil bizim için önemli” ifadelerini kullandı.

 

40 yaşındaki kara incir üreticisi Hüseyin Şeker de, tek başına bir çiftçi için yaşamın zor olacağına dikkat çekerek, kara incir üretiminde teknik olarak üretimin zor olmadığını, en büyük zorluğun pazarın ihracatçıların elinde olmasından dolayı incirin fiyatının gerekli seviyede oluşmamasından kaynaklandığını söyledi.

 

Dernek üreticilere ortak pazarlık yapma gücü sağladığı için, özellikle ihracatçılarla uygun fiyatlar için müzakere edebilmelerine de imkan veriyor.

 

Pazarlama için ambalaja da yatırım yapıldı

 

Veysel Koşan, pazarlama ve tasarım üzerine çok düşündüklerini ve bu bağlamda ambalajlamaya yatırım yapıldığını ifade etti. Yakın zamanda yaptırdıkları pazarlama araştırması da, dernek çalışmalarının başarısını ve gözle görülür ilerleme kaydedildiğini ortaya koydu.

 

Dernekler öncülüğünde bir hafta boyunca, Bursa kara incirleri ve şeftalileri, Türkiye genelinde çeşitli süpermarketlerde ve pazarlarda satıldı. İlk başlarda perakendeciler, derneklerle çalışmada deneyimleri olmamaları sebebiyle biraz isteksiz olsalar da, satışlar coğrafi işaretlenmiş ürünlerin popüler olduğunu gösterdi. Süpermarketlerdeki taze ürünler bölümünü ziyaret eden müşterilerin neredeyse dörtte biri, Bursa kara inciri ya da Bursa şeftalisi satın aldı.

 

Türkiye’nin önde gelen süpermarket zincirlerinden birisi olan Migros’ta, hafta boyunca pilot noktalarda satılan meyve ve sebze miktarlarındaki önemli artışın nedeninin Bursa kara incirinden kaynaklandığı tespit edildi. Müşteriler bu ürünleri satın almaya devam etmek istediklerini dile getirdiler.

 

EBRD yöneticisi Burcu İslam’a göre, “Coğrafi işaretleme, yerel üreticiler ve daha büyük tarım işletmeleri arasında sinerji, değer ve ekonomik fırsatlar yaratmada zincirdeki tüm aktörler için güçlü bir araç olmaya devam etmektedir.”

 

Ürünler taklitlerine karşı güvence altına alındı

 

Bursa’daki yerel üreticilerin ortak hareketi, Bursa kara incirinin ve şeftalisinin isimlerinin ve şöhretlerinin taklitçiliğe karşı güvence altına alınmasını sağladı.

 

FAO Yöneticilerine göre, üreticiler arasında Coğrafi İşaretler konusundaki bilincin artması ve Türkiye’deki derneklerin büyümesine rağmen, hala eğitime ihtiyaç var.

 

Türk balı için girişim başlatılıyor

 

FAO ve EBRD, şimdi de Türk balı için benzer bir mücadeleye başlıyor. Kara incir ve şeftali örneğinde yaşanan Bursa deneyimi ise, oluşturulacak eylem planı için çok önemli ve büyük bir bakış açısı sunuyor. Aralık ayında her iki projeye de dâhil olan üreticilere en iyi uygulamaları tartışma ve doğru eylem planını oluşturma şansı verildi. Daha önce bunu yapmış ve başarmış olan Bursa kara inciri ve şeftali üreticileri, bal sektöründeki üreticilere deneyimlerini başarıyla aktardılar.

 

Bursa kara inciri ve şeftalisi Avrupa yolunda!

 

FAO VE EBRD’nin desteğiyle coğrafi işaret ile ürünlerini tescil ettiren Bursa kara inciri ve Bursa şeftalisi üreticileri, şimdi ürünlerini AB’de de tescil ettirmek için harekete geçtiler.

 

Süreç sonuçlandığında, Bursa’nın incirlerini ve şeftalilerine Avrupa’daki süpermarketlerin raflarında görmek mümkün olacak.

 

 

Kaynak:Gıdahattı

Kaynak: Editör: Tarım Türk Dergisi
Etiketler: Bursa, kara, inciri, ve, şeftalisi, AB, yolunda!,
Yorumlar
Haber Yazılımı