İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Haber Detayı
05 Mayıs 2016 - Perşembe 07:15 Bu haber 1382 kez okundu
 
Biberde Verim Yüzde 50 Arttı
Mersin'de pilot olarak geçen yıl başlatılan biberde nematod zararlısı ile mücadelede uygulanan solarizasyon yönteminde başarı sağlandı.
BİTKİSEL ÜRETİM Haberi
Biberde Verim Yüzde 50 Arttı

Güneş enerjisini dezenfeksiyon amaçlı kullanarak Türkiye'ye model olan yöntemle biberde yüzde 50 verim artışı sağlanırken, hastalık düzeyinin yüzde 5'lere indiği açıklandı.


Mersin'de daha sağlıklı ürün tüketilmesi, çevrenin korunması amacıyla hazırlanan 'Nematod ve Kök Hastalıkları ile Mücadele Projesi' kapsamında 2014-2015 sezonunda 10 serada deneme üretimleri yapılırken, 2015-2016 sezonunda buna 5 sera daha eklendi.Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) desteği, Adana Biyolojik Mücadele Araştırma Enstitüsü, Mersin Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü işbirliğinde yürütülen 'Nematod ve Kök Hastalıkları ile Mücadele Projesi'nin ikinci yılında, Kazanlı Mahallesi'nde Tarla Günü düzenlendi. Kazanlı bölgesinde örtü altı biber yetiştiriciliğinde sorun olan nematod ve kök hastalıklarına karşı toprak dezenfeksiyonuna yönelik demostrasyon ve eğitim çalışmalarının 2015-2016 sezonunda da devam ettiği uygulamanın sonuçları, biber seralarında kamuoyu ile paylaşıldı. Tarla Günü etkinliğine Mersin Vali Yardımcısı Süleyman Deniz, Tarım Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar Politikalar Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Doç. Dr. Birol Akbaş, MersinTarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir Çiftepala da katıldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Biberde, Verim, Yüzde, 50, Arttı,
Yorumlar
Haber Yazılımı