Haber Detayı
22 Aralık 2016 - Perşembe 09:23 Bu haber 1557 kez okundu
 
Beyaz Altının Yol Haritası İzmir’de Çizildi
Ulusal Pamuk Konseyi'nce, "Milli Tarım, Milli Pamuk" sloganıyla düzenlenen 4.Ulusal Pamuk Zirvesi’nin sonuç bildirgesi yayınlandı
BİTKİSEL ÜRETİM Haberi
Beyaz Altının Yol Haritası İzmir’de Çizildi

Bildirge, zirveye katılan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Yardımcısı Mehmet Danis, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İsmail Yücel, Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Tarık Sönmez başta olmak üzere 472 sektör temsilcisinin katkısıyla oluşturuldu.

Ulusal Pamuk Konseyi Başkanı Barış Kocagöz, zirvede Türkiye pamukçuluğunun bütün sorunlarının tarladan dükkana, tohumdan gömleğe pamuk değer zincirinde yer alan bütün kesimlerin bakış açılarından ele alınıp değerlendirildiğini ve çözüm önerilerinin ortaya konduğunu söyledi. Kocagöz, “Bununla birlikte hükümetimizin bu sorunlara yaklaşımı, çözüm için yapılanlar ve sektörümüzün ülke ekonomisine katkısının daha da geliştirilmesi için yapılması planlananlar en yetkili ağızlardan dile getirildi" diye konuştu. Kocagöz, şunları söyledi:

“Zirve öncesi ve zirve sırasında da görülmüştür ki, sorunlarımız ve bu sorunların çözümü için yapılması gerekenler konusunda gerek sektörümüzün farklı kesimleri, gerekse sektörümüz ile hükümetimiz yetkilileri arasında tam bir mutabakat oluşmuştur. Sorunların çözümünün olmazsa olmaz koşulu ve başarılı sonuçlar için gerekli sinerjinin temel kaynağı olan bu mutabakat, geleceğe ümitle bakmamıza neden olmaktadır. Artık destekleme planlamasının 3 yıllık yapılıyor olması çok olumludur ve adeta bir devrim niteliğindedir. Doğru havzalarda doğru ürünlere verilecek destek ve teşvikler pamuk üretimin de arttırılmasına neden olacaktır. Maliyetlerde özellikle mazotta % 50 destekleme ve gübrede yapılacak desteklemeler dekara yapılacak desteğin yanında üreticimize rekabet şansı verecektir. Desteklemelerin pamuk ekim aylarında yani mevcut ödemelerden bir yıl önce yani üretim yılında ödenmesi çok olumlu olacak, üreticimizi kredi maliyetlerinden kurtaracaktır. Pazarlama ile ilgili desteklerden olan lisanslı depoculuk depolama maliyetlerinin destekleniyor olması çok olumludur. Küresel iklim değişikliği, enerji fiyatlarındaki sürekli yükselmeler vb. faktörlerin etkisiyle pamuğun sentetik elyaflarla rekabeti zorlaşmaktadır. Buna karşılık tüketicilerde çevre bilincinin gelişmesi en yaygın ve popüler doğal elyaf olarak pamuk için bir fırsat oluşturmaktadır. Bu fırsatı faydaya dönüştürebilmek üzere ülkemiz, zor günlerden geçerken, dışa bağımlı olmadan üretebilmenin, yani "üretimde bağımsız" olmanın önemini bir kez daha idrak etmiştir. Bundan böyle her stratejik ürün ve üretimde "bağımsızlık politikası" güdülmesi kaçınılmaz olmuştur."

ZİRVEDEN ÇIKAN ÖNERİ VE TALEPLER

"Yerli pamuk üretimimiz Milli Tarım Projesi kapsamında gerekli önem verilerek "Milli Pamuk" kavramına yaraşır düzeye çıkarılmalı. Destekleme için ayrılan ödeneğin tümüyle gerçek üretime gitmesi, desteklemeden beklenen yararın kazanılmasının ön koşuludur. Mazot ve gübre desteği alan bazlı desteğin üstüne ek olarak verilmeli. Pamuk için alan bazlı destek miktarının belirlenmesinde alternatif ürünlere ilişkin gümrük koruması ile sağlanan dolaylı destek politikaları da dikkate alınmalı. Milli Tarım Projesinin elde edilen sonuçların ışığında yeniden değerlendirilerek, önceden duyurulacak en az 3, tercihen 5’er yıllık dönemler halinde sürdürülmesi uygun olacak. Pamukçuluğunun gelişmesinde hayati öneme sahip olan lisanslı depoculuğun ek teşviklerle desteklenmesi uygun olacak. Lisanslı depoculukta ton başına 7 TL olarak yapılan depo kiralama desteğinin destek verilmeye başlanan yıldan bu yana artan maliyetler hesaplanarak arttırılması lisanslı depoların yaşamasını sağlayacak. GDO'suz pamuk üreten üç dünya ülkesinin (Türkiye, Yunanistan, İspanya) en büyüğü olarak ülkemizde Ulusal Pamuk Konseyi’nce tescili yapılan "GMO Free Turkish Cotton- GDO'suz Türk Pamuğu" kalite kimliği kullanımı teşvik edilmeli. Bitki ıslahçı kuruluşları/tohum şirketleri dünya ile rekabet edecek yapıya kavuşturulmalı. Çırçır ve presleme işletmeleri günümüz ihtiyaçları doğrultusunda rehabilite edilmeli, mevcut çalışma usul ve esasları gözden geçirilerek yenilenmeli. Pamuk standardizasyonu, sektörümüz ihtiyaçları doğrultusunda, ülkemiz koşulları dikkate alınarak yenilenmelidir. Yerli pamuk kullanan sanayicilerimiz desteklenmeli."

Kaynak: (DHA) - Doğan Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Beyaz, Altının, Yol, Haritası, İzmir’de, Çizildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı