Haber Detayı
01 Temmuz 2021 - Perşembe 09:52 Bu haber 4353 kez okundu
 
Artan sıcaklıklar buğday fiyatlarını 4 yılın zirvesine çıkardı
Son dönemde rekor kaydeden sıcaklıklar tarımsal emtia fiyatları üzerinde de olumsuz etki yaptı. Bahar buğdayı fiyatları 2017 yılından bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Kanola vadelilerinde ise rekor kaydedildi.
GÜNDEM Haberi
Artan sıcaklıklar buğday fiyatlarını 4 yılın zirvesine çıkardı

Küresel sıcaklığın artması buğday ve kanola fiyatlarına da yansıdı.

Kuzey Amerika ve Kanada'da sıcaklığın ekim alanlarını etkilemesiyle bahar buğdayı 2017 yılından bu yana en yüksek seviyeye yükseldi. Kanola vadelilerinde ise rekor yüksek seviye kaydedildi.

Unu hamur yapımında kullanılan buğday çeşitlerinden biri olan bahar buğdayında son 8 günde yükseliş yüzde 12 oldu. Aynı dönemde kanolada ise yüzde 20 artış kaydedildi.

ABD'de Kuzey Dakota gibi bölgelerde sıcaklığın 32 dereceyi aşması beklenirken, söz konusu durumun bölgedeki buğday üretimi üzerinde olumsuz etkisinin devam etmesi öngörülüyor.

ABD ve Kanada kavruluyor

Kanada'nın batısında 84 yılın en yüksek sıcaklığı yaşanırken ABD'nin kuzeybatı kıyıları da benzeri görülmemiş bir sıcak dalgası yaşıyor.

 

Pazar günü Kanada'nın Pasifik Okyanusu kıyısındaki British Columbia-Lytton'da yetkililer 46,6 santigrat dereceye varan sıcaklığın 84 yılın rekorunu kırdığını açıkladı.

Kahas bölgesinin üzerine çöken yüksek basınçla oluşan "ısı kubbesi" bir çok başka bölgede de sıcaklıkların rekor düzeylere çıkmasına yol açtı.

kaynak : BLOOMBERG

Kaynak: Editör: Tarım Türk Dergisi
Etiketler: Artan, sıcaklıklar, buğday, fiyatlarını, 4, yılın, zirvesine, çıkardı,
Yorumlar
Haber Yazılımı