Haber Detayı
19 Aralık 2019 - Perşembe 11:38 Bu haber 3330 kez okundu
 
Arpa ve buğday ithalatına sıfır gümrük vergisi!
Soğan ve domatesin ardından, kuru baklagiller, pirinç, arpa, mısır, buğday ve mahlut ürünleri için belirtilen miktarlarda olan ithalat oranında sıfır gümrük vergisiyle tarife kontenjanı açıldı.
GÜNDEM Haberi
Arpa ve buğday ithalatına sıfır gümrük vergisi!

umhurbaşkanlığı kararıyla, Resmi Gazete'de, Hububat ve Bakliyat İthalatında Tarife Uygulaması hakkında karar yayımlanırken, Toprak Mahsulleri Ofisi'ne belli tarife miktarları kapsamında sıfır gümrük vergisiyle ithalat kotası tanındı. Tarife kontenjan miktarları olarak kuru baklagiller için (kabuksuz, taneleri ikiye ayrılmış, tane kabukları çıkarılmış olsun olmasın) 100 bin ton, buğday ve mahlut için 1 milyon ton, arpa ve mısır için 700 bin ton ve pirinç için ise 100 bin ton ürün ithalatında gümrük vergisi sıfır olarak uygulanacak.

Resmi Gazete'de yayımlanan karar şöyle:

"14/4/2010 tarihli ve 2010/339 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğü konulan "İthalatta Kota ve Tarife Kontenjanı İdaresi Hakkında Karar" çerçevesinde, aşağıdaki tabloda gümrük tarifesi pozisyonları (GTP) ve isimleri belirtilen maddeler karşılarında gösterilen miktarda tarife kontenjanları açılmış olup söz konusu kontenjanlar Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü'ne tahsis edilmiştir.Tarife kontenjanları kapsamında yapılacak ihtalatta yüzde 0 oranında gümrük vergisi, bunun dışında yapılacak ithalatta ise İthalat Rejimi Kararı çerçevesinde söz konusu maddeler için tespit edilen gümrük vergisi oranları uygulanır. Tarife kontenjanları miktarları bir takvim yılı için tahsis edilen miktarları göstermekte olup, her takvim yılında yeniden tahsis edilir.Bu karar hükümlerini Ticaret Bakanı yürütür."

Kaynak: Editör: Tarım Türk Dergisi
Etiketler: Arpa, ve, buğday, ithalatına, sıfır, gümrük, vergisi!,
Yorumlar
Haber Yazılımı