İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Haber Detayı
05 Mayıs 2016 - Perşembe 07:19 Bu haber 1143 kez okundu
 
2016 Fındığı İçin Kritik Açıklama
Giresun'da yaşanan don ve fırtına sonrası üretici 2016 yılı fındık sezonundan umudunu kesti.
BİTKİSEL ÜRETİM Haberi
2016 Fındığı İçin Kritik Açıklama

2016 fındık sezonun başlamadan bittiğini ifade eden Ziraat Odası Başkanı Nurettin Karan, "Önce zirai don, sonra fırtına derken ürün yok denilecek kadar az. Bir ocakta 3-5 fındık ancak var. Bir dalda fındık görebilmek için mercek lazım, fındık üreticisini zor ve kıt bir sezonun bekliyor" ifadelerini kullandı.

Karan yaptığı açıklamada, "Üreticilerimizin ve kendi gözlemlerimize göre bu yıl fındıkta yok yıl olacak gibi görünmektedir. Zirai don ve fırtına hasarını geçtik bir ocakta 3-5 fındık görmek zor. Fındık bahçeleri bu yıl resmen kendini nadasa almış durumda. 10 üreticiden 9'u bu yıl fındığın çok seyrek olduğunu ifade etmektedir. Bunu söylerken masa başında oturduğumuz koltuktan söylemiyoruz. Bizzat üreticilerimizin ifadesidir. Ayrıca oda olarak arazide yaptığımız incelemelerde bunu net olarak görmekteyiz. Eğer birileri çıkıp, 'Ziraat Odaları rekolteyi düşük göstermeye çalışıyor' diyecek olursa çıkıp arazide gerçeği görebilir. Bu yıl fındık yok. Bunu Haziran ayında yapılacak olan rekolte tespit çalışmasından sonra herkes görecektir. Bu yıl bilindiği gibi tahmini rekolte çalışması tek elden yapılacak. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılacak olan rekolte çalışması tahmini rekolteyi net bir şekilde ortaya koyacaktır" dedi.

 

Fındıkta Taban Fiyat Şart

Karan, 9 liranın altına düşen fındık fiyatına da dikkat çekerek, "Fındıkta taban fiyatın şart,  Avrupa ve  Amerika'da tarım ürünlerinde devletin kooperatifler aracılığıyla bir taban fiyat belirleyerek alım fiyatını bu taban fiyatın altına düşürülmüyor.  Türkiye için son derece önemli bir tarım ürünü olan fındıkta da taban fiyat sistemi uygulanması gerekmektedir. Hükümetin taban fiyatla ilgili  Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) veya FİSKOBİRLİK'i devreye sokması gerekiyor" şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 2016, Fındığı, İçin, Kritik, Açıklama,
Yorumlar
Haber Yazılımı