Haber Detayı
25 Ekim 2018 - Perşembe 12:41 Bu haber 1053 kez okundu
 
15 OVAYA DAHA SİT KORUMASINA ALINDI, SAYI 250'Yİ AŞTI!
Antalya, Bingöl, Edirne ve Tokat illerindeki 15 ova büyük ova koruma alanı ilan edilerek, koruma altına alındı. Böylece sayı 250’yi aştı.
- Haberi
15 OVAYA DAHA SİT KORUMASINA ALINDI, SAYI 250'Yİ AŞTI!

15 ova daha büyük ova koruma alanı ilan edildi

Bazı Ovaların Büyük Ova Koruma Alanı Olarak Belirlenmesine İlişkin Karar (Karar Sayısı: 204), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla 25 Ekim 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Tarımsal üretim potansiyeli yüksek, erozyon, kirlenme, amaç dışı veya yanlış kullanımlar gibi çeşitli nedenlerle toprak kaybı ve arazi bozulmalarının hızlı geliştiği, Karar’a ekli liste ile haritalarda adları ve sınırları gösterilen Antalya, Bingöl, Edirne ve Tokat’taki 15 ova daha, büyük ova koruma alanı olarak belirlendi. Koruma altına alınan ovaların sayısı 258’e çıktı.

Ovaların sınırları içerisinde yer alan onaylı planlı alanlar ile Kararın yayımı tarihi itibarıyla ilgili mevzuat uyarınca tarım dışı kullanma izni verilmiş olan alanlar kapsam dışında tutulacak.

İşte koruma altına alınan ovalar

Karar ekindeki haritalarda adları ve sınırları gösterilerek, büyük ova koruma alanı olarak koruma altına alınan ovalar şunlar:

Antalya: Bozova Ovası, Demre Ovası, Kınık Ovası, Kumluca Ovası, Manavgat Ovası, Serik Ovası, Söğüt Ovası, Zümrütova.

Bingöl: Solhan Ovası

Edirne: Havsa Ovası

Tokat: Çamlıbel Ovası, Gözova Ovası, Kazova Ovası, Maşat Ovası, Zile Ovası.

Aynı kararla, bazı ovaların büyük ova koruma alanı olarak belirlenmesine ilişkin 12/12/2016 tarihli ve 2016/9620 sayılı Bakanlar Kurulu Kararının eki Karara ek listenin 134’üncü sırası ile aynı sıraya ait koruma alanı sınırlarını gösteren Tokat Ovası’na ilişkin harita yürürlükten kaldırıldı.

Yayımı tarihinde yürürlüğe giren Karar hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütecek.

 

Kaynak: (AA) - Anadolu Ajansı Editör: Tarım Türk Dergisi
Etiketler: 15, OVAYA, DAHA, SİT, KORUMASINA, ALINDI,, SAYI, 250'Yİ, AŞTI!, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı